Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich
Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich posiada kościelną osobowość prawną (Kan.313 KPK).
- Patronem Stowarzyszenia jest św. Wojciech.
- Opiekunem Stowarzyszenia jest ks. arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski.
- Stowarzyszenie działa na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Bydgoskiej.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele w szczególności przez:
- Życie w pełni chrześcijańskie;
- Modlitwę za powołania kapłańskie, zakonne i misyjne;
- Wspieranie duchowe i materialne alumnów studiującym w PWSD w Gnieźnie.
Założycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia był śp. ks. kan. Jan Tadych. Obecnym prezesem jest ks. dr Andrzej Nurski.
Z inicjatywy ks. Proboszcza, Piotra Kalinowskiego w styczniu 2001r. powołano do życia SWPK działające przy parafii farnej. Pierwszym parafialnym opiekunem stowarzyszenia był ks. Grzegorz Kuliński. Od momentu powołania stowarzyszenia, przewodniczącym koła jest do dziś Włodzimierz Kasprowicz.
W każdy pierwszy czwartek miesiąca członkowie koła gromadzą się na Mszy św. o godz. 18.30 i na nabożeństwie, aby modlić się za wszystkich powołanych do Służby Bożej oraz o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Po Mszy św. i nabożeństwie członkowie koła spotykają się w salce katechetycznej.
Schola dziecięca
Schola dziecięca działa przy parafii farnej od jesieni 2000r. Opiekunem scholi jest pan Emil Marosz.
Schola swoim śpiewem wzbogaca i uatrakcyjnia Mszę św. dziecięcą w każdą niedzielę o godz. 11.00. Zadaniem zespołu jest zachęcać dzieci do czynnego udziału w Mszy św. Do zespołu może należeć każde dziecko, które regularnie będzie uczestniczyć w próbach, odbywających się w każdą sobotę o godz. 14:30 w wikariatce. Serdecznie zachęcamy wszystkie dzieci.
Poradnictwo Rodzinne
Poradnictwo Rodzinne i spotkania z narzeczonymi w ramach przygotowania do Sakramentu Małżeństwa odbywają się w naszej parafii w Poradni Rodzinnej przy ul. Farnej 5, po uprzednim kontakcie telefonicznym.
W ciągu trzech miesięcy od daty ślubu, narzeczeni są zobowiązani trzy razy spotkać się z doradcą rodzinnym, zapoznać się z broszurą „ABC dla narzeczonych”, którą otrzymują na pierwszym spotkaniu z duszpasterzem. Celem spotkań jest, między innymi, uświadomienie narzeczonych o odpowiedzialności za wzajemną miłość, zapoznanie się z naturalnym planowaniem rodziny, o szkodliwości i niedopuszczalności antykoncepcji, o środkach poronnych i sztucznym zapłodnieniu oraz o znaczeniu i metodach naturalnego rozpoznania płodności.
Towarzystwo św. Wojciecha
Towarzystwo św. Wojciecha jest męskim stowarzyszeniem katolików świeckich powołanym przez prymasa ks. kard. Józefa Glempa dekretem z dnia 18.06.1990r. Towarzystwo posiada kościelną osobowość prawną, swój statut, strój, legitymację i odznakę. Organizacja trójstopniowa:
- Zarząd Główny
- Zarząd Regionu
- Koła Parafialne
Podstawowe cele towarzystwa to szerzenie kultu św. Wojciecha, troska o dziedzictwo duchowe, pogłębienie wiary i świadectwo życia.
Pierwszym prezesem zarządu regionu Pałuki został nasz parafianin brat Marceli Kamiński.
Pierwsze zebranie, powołanego Towarzystwa św. Wojciecha przy parafii farnej, odbyło się 17.12.1990r. pod przewodnictwem ówczesnego proboszcza ks. prałata H. Grabiasa. Obecnym opiekunem i asystentem Regionu i Koła parafialnego Towarzystwa św. Wojciecha jest proboszcz ks. kan. Piotr Kalinowski.
Akcja Katolicka
W przemówieniu do biskupów polskich w dniu 12 stycznia 1993r., Jan Paweł II, mówił o potrzebie wskrzeszenia Akcji Katolickiej w Polsce. Już w 1999r., Akcja Katolicka w Polsce uzyskała osobowość cywilnoprawną. Nazwy „Akcja Katolicka” po raz pierwszy użył Pius X w 1903r. W Polsce Akcję Katolicką erygował ks. kard. August Hlond 24 listopada 1930r. Za patrona obrano św. Wojciecha.
Akcja Katolicka jest organizacją działającą w parafiach. Celem jej jest budowanie wspólnoty parafialnej i więzi z kościołem, krzewienie „ducha apostolskiego”, podejmowanie akcji polegających na pomocy charytatywnej, pomocy dla dzieci i młodzieży oraz organizowaniu wypoczynku.
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w naszej Parafii działa od roku 2002.
Prezesem oddziału został wybrany pan Edward Stachowiak, który do dziś pełni tę funkcję.
Dzieci i Młodzież Maryjna
Podobnie jak w wielu parafiach w Polsce, tak również i u nas istnieje ruch Maryjny o nazwie „Dzieci Maryi”. Cel wychowawczy i duchowy tego ruchu, to upodobnienie się do Maryi i naśladowania Tej, która jest naszym wzorem i świadectwem wiary, miłości i doskonałego zjednoczenia z Chrystusem. Członkowie tej wspólnoty, wybierając Maryję jako wzór, pragną jak najlepiej zjednoczyć się z Chrystusem, naszym Panem. Pogłębiając osobową więź z Chrystusem w oparciu o Słowo Boże i Eucharystię pogłębiają swoją wiarę i więź z drugim człowiekiem.
Wielkie objawienie Matki Bożej w XIX w. związane jest z cudownym medalikiem oraz z paryską siostrą Katarzyną Laboure, której Maryja poleciła rozpowszechnić ten medalik na całym świecie. Podczas drugiego objawienia 27 listopada 1830 r. Matka Boża miała na sobie białą suknię oraz niebieski welon. Wokół Najświętszej Maryi Panny utworzyło się coś w rodzaju owalu i złote litery układały się w słowa: O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. Po chwili „obraz” się obrócił i pojawiła się litera „M” z krzyżem oraz dwa serca - Jezusa i Maryi. Cały ten wizerunek otaczało 12 gwiazd. Matka Boża wskazując na ten medalik powiedziała między innymi: Trzeba wybić medalik wedle tego wzoru, a osoby, które będą go nosić i które pobożnie odmówią tę krótką modlitwę, cieszyć się będą wyjątkową moją opieką. Tak właśnie wygląda Cudowny Medalik, który otrzymują wszystkie Dzieci Maryi w dniu 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Spotkania odbywają się w soboty o godz. 10.00
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do tej wspólnoty.
Rycerstwo Niepokalanej
Rycerstwo Niepokalanej (Militia Immaculatae) zostało założone w Rzymie przez św. Maksymiliana Kolbego dnia 16 października 1917r. Celem jest jak największa chwała Boża przez nawrócenie wszystkich, aby z pomocą Niepokalanej doszli jak najprędzej do uznania Boga i Jego prawa oraz do jedności z Kościołem.
Celem Rycerstwa jest całkowite oddanie się Niepokalanej jako narzędzie w Jej macierzyńskich rękach oraz noszenie cudownego medalika. Należy odmawiać codziennie akt strzelisty do Niepokalanej oraz poprzez modlitwę, pokutę i świadectwo życia wypełniać apostolskie posłannictwo.
Rycerstwo Niepokalanej zostało założone w klasztorze 8 lutego 1994r., a od roku 1999 zostało przeniesione do fary.
Od roku 1998 wspólnota podejmuje adopcję dziecka poczętego, zorganizowała „Margaretki” dla księży, wpisała księży do Mszy św. wieczystych. Panie opiekują się chorymi, pomagają w Hospicjum Miłosiernego Samarytanina, odmawiają koronkę do Miłosierdzia Bożego i rozważają naukę kościoła dla pogłębienia swojej wiary.
Róże Różańcowe
Kult Maryjny został zatwierdzony przez Sobór w Efezie w 431r. Wtedy to pierwszy raz uroczyście przyznano, że Maryja jest Matką Boga, że wydała na świat Jezusa Chrystusa, który przez nią stał się człowiekiem. Maryjność jest uważana za cechę polskiego katolicyzmu. W 1382 r. Władysław Opolczyk umieścił na jasnej Górze obraz Bogurodzicy. W XVII w. najszybciej w Europie kult Maryjny rozwijał się właśnie w Polsce. Zwycięstwo nad Turkami jawiło się jako jego zasługa. W 1656 r. Matka Boska stała się w sposób oficjalny Królową Polski. Dlatego największym zapleczem modlitewnym, najbardziej rozpowszechnioną modlitwą maryjną była i jest modlitwa różańcowa. Należy do najlepszej i najbardziej wypróbowanej tradycji kontemplacji chrześcijańskiej – pisał Ojciec św. Jan Paweł II. Różaniec jest bowiem modlitwą wyjątkową. Modlitwą, która jest streszczeniem Ewangelii, która wypływa z wiary i Objawienia oraz jest kontemplacją zbawczych misteriów ujmowanych w kolejnych tajemnicach różańcowych.
W XIX w. modlitwa różańcowa przeżyła niezwykłe ożywienie. Młoda Francuzka z Lyonu wpadła na pomysł codziennego odmawiania różańca. Sługa Boża, Paulina Jaricot (1799-1862, mając 23 lata stworzyła strukturę, która dała początek powołania stowarzyszenia Żywego Różańca. Zaczęła organizować piętnastoosobowe grupy, nazwane później „żywymi różami”, które zobowiązywały się do odmówienia przynajmniej jednej tajemnicy różańca.
Ojciec św. Jan Paweł II, rozpoczynając swój 25 rok pontyfikatu, wprowadził nową część różańca Tajemnice Światła i uwzględnił w niej lata publicznej działalności Pana Jezusa. I odtąd cały różaniec liczy 20 tajemnic, czyli róże składają się z 20 osób.
Żywy Różaniec istnieje prawie w każdej parafii. W naszej istnieją dwie róże Żywego Różańca, które spotykają się w każdą drugą niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 8.00. Serdecznie zapraszamy do naszej wspólnoty.
Panie Miłosierdzia i Caritas
Św. Wincenty kiedyś napisał: Od dwudziestu lat Bóg zsyła nam łaskę, by nasze dzieło wspierać i rozwijać. Chciał bowiem, aby kobiety rozwijały swój macierzyński charyzmat wobec wszystkich cierpiących i ubogich. Pragnął, aby działały we wspólnocie przyjaźni, żyjąc w wierze i modlitwie.
W roku 1652 królowa Maria Ludwika Gonzaga – żona króla Władysława IV i Jana Kazimierza, należąc do Pań Miłosierdzia założyła w Polsce Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia. Istnieje ono w Polsce od ponad 350 lat. Celem Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia jest świadczenie miłosierdzia w duchu św. Wincentego a Paulo dla wspierania upośledzonych i najbardziej potrzebujących.
W Wągrowcu Panie Miłosierdzia działają przy parafii św. Jakuba Ap. od momentu przyjścia Sióstr Miłosierdzia, to jest od 150 lat. Ważne jest, abyśmy umieli uczulić nasze serca na cierpienie i niedole naszych bliźnich. Prośmy nieustannie Boga, aby obdarzył nas duchem prawdziwego miłosierdzia… - św. Wincenty a Paulo.